Kishwaukee College announces 475 Spring 2018 graduates

0
213

Kishwaukee College announces graduates for Spring 2018. Graduation Honors are divided into three categories based on final cumulative grade point average (GPA) on a 4.0 scale: summa cum laude-GPA between 3.75-4.0; magna cum laude-GPA between 3.5-3.749; cum laude-GPA between 3.25-3.499.  Students who fulfill requirements for a Certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a Certificate w/ Distinction.

The College held Commencement Ceremonies for the Spring 2018 graduates on May 19, on campus. There were 475 students who completed the requirements for degrees, certificates and credentials in their programs in Spring 2018. The members of the Class of 2018 participated in one of two ceremonies held on campus dependent on program they completed.

The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College:

Bartlett:  Mark Littlefield, AAS, Computer Information Systems, CERT, Computer Programming

Batavia:  Aric Anderson, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Belvidere: Gabriela Diaz Morales, AAS, Registered Nursing; AshleyGarza, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Hector Ramirez, AAS, Diesel Power Technology CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Brookfield:      Aniel Sanchez, Associate in Science

Calumet City:  Tyrell Smith, CERT, Collision Repair

Capron: Charles Johnson, AAS, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Cary: Joshua Schlechter, Associate in Science

Chicago:  Abraham Chavez Jr, Associate in Arts

Clare:  Jonathan Bingham, CERT, EMT, With Distinction; Evan Bross, Associate in Science, Tammy Dreves, AAS, Office Systems, Summa Cum Laude, CERT, Administrative Assistant, With Distinction; Martin Hurst, Associate in Science

Cortland: Pryia Evans, CERT, Basic Nurse Assisting;  Peyton McAllister, Associate in Science; Vincent Neal-Luckett, Associate in Arts; Tyler Richter, CERT, Basic Nurse Assisting; Courtney Stockl, AAS, Registered Nursing

Crystal Lake:    Kevin Wolfe, AAS, Computer-Aided Mechanical Design, Summa Cum Laude

Davis Junction: Todd Chapman, Associate in Science; Olivia Valentine, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction

DeKalb: Alea Akers, Associate in Science, Summa Cum Laude; Patricia Azzarello, Associate in Arts, Cum Laude; Jenna Bacchi, Associate in Science, Magna Cum Laude; Johnnie Behnke, CERT, Basic Nurse Assisting; Jonathan Bell, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude; Dominique Bentley, Associate in Science; Haley Black, CERT, Basic Nurse Assisting; Rose Blackman, CERT, Basic Nurse Assisting; Christopher Calbow, CERT, Basic Welding Technology; Catherine Camacho, Associate in Science, Cum Laude, CERT, Law for Policing, w/ Distinction; Michael Cardoza, AAS, Automated Engineering Tech; Jennifer Carter, Associate in Arts; Alexis Chapen, CERT, EMT; Colleen Coghlan, Associate in Arts, Cum Laude; Markese Dillon, Associate in Science; Richard Dreier, CERT, Nursery Management, w/ Distinction; Karrie Fabricino, Associate in Science; Kimberly Fairbanks, Associate in Science; Lucy Farley, Associate in Science; Matthew Fazekas, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Jacob Felz, AAS, Computer-Aided Architectural Design, Cum Laude, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction; Brittney Ferguson, Associate in Arts; Demonta Foster, Associate in Science; Jennifer Freeman, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction; Tomika Fullilove, Associate in Science, Cum Laude; Kelan Graddy, Associate in Science, Magna Cum Laude; Taiwan Greenwood, Associate in Science, Sharvelle Gunn, AAS, Criminal Justice-General; Maribel Guzman, CERT, Basic Nurse Assisting; Lauren Hagelstein, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Noah Helser, Associate in Science; Brock Hess, Associate in Engineering Science; Brian Hewson, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction; Isaiah Hines, Associate in Science; Justene Jennings, ERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction; Caitlyn Klein, CERT, EMT; Robert Knigge, Associate in Arts; Brittany Kopka, AAS, Registered Nursing, Cum Lade; Andrew Kozinski, Associate in Science, Summa Cum Laude; Andrea Larson, Associate in Science;            Riley Latimer, Associate in Science, Cum Laude; Ashley Lawton, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Caryn Lehocky, Associate in Arts; Shelly Levine, CERT, Application Specialist;  Siera Lexa, Associate in Science; Jessica Lindemann, CERT, Basic Nurse Assisting; Ronald Lofton, Associate in Arts; Matthew Lord, Associate in Science, Cum Laude; Soscha Lucero, AAS, Registered Nursing; Ashlynn Maki, Associate in Science; Tiffany Mason, Associate in Arts; Benjamin Mathews, CERT, EMT; Alexander McAnly, Associate in Arts, Cum Laude; Ryan McCord, CERT, Basic Automotive Technology, CERT, Advanced Automotive Technology; Kennydhits McNamara, Associate in Science; Ginger McQueen, Associate in Science, Summa Cum Laude; Salvador Meza, Associate in Engineering Science; Larry Miller, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction; Thomas Miller, Associate in Science; Neenah Mister, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction; Maritza Morales, CERT, Basic Nurse Assisting; Barakat Ogbara, CERT, Basic Nurse Assisting; Emily Olson, Associate in Science, Magna Cum Laude; Heather Penniman, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Melchor Perez Pineda, CERT, EMT; Garrett Poff, CERT, Criminal Justice Management; Alison Pool, Associate in Arts, Cum Laude; Matheu Poust, AAS, Horticulture Floral Design, AAS, Landscape Design & Nursery, Associate in Science, CERT, Landscape Design/Plant Id, CERT, Greenhouse/Garden Center; Robert Redel, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Brittany Remington, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Amber Roberts, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Joaquin Rodarte, Associate in Science; Richard Rojas, CERT, Traffic Investigations, With Distinction, CERT, Law for Policing, w/ Distinction; Sara Ruvalcaba, Associate in Science, Cum Laude; Trevor Sanchez, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Andrew Sarver, CERT, Basic Automotive Technology; Michelle Schlieben, AAS, Registered Nursing, Cum Laude, Associate in Science, Cum Laude; Meghan Seanor, Associate in Arts; Armani Searcy, Associate in Arts; Kelsey  Sipp, Associate in Science; Elizabeth Small, Associate in Science, Cum Laude; Rebecca Smith, Associate in Science; Tabatha Smith, Associate in Science; Lily Smith-Riel, Associate in Science, Summa Cum Laude; Zena Sosa, Associate in Arts; Alexandra Swatkowski, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Eric Swineheart, Associate in Science; Raynetta Thomas, Associate in Science; Steven Thorne, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction; Kurt Tolentino, Associate in Arts; Anthony Toney, Associate in Arts; Reynaldo Torres, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction; Jorge Trejo, Associate in Science; Courtney Tucker, AAS, Registered Nursing; Kara Vargo, CERT, Basic Nurse Assisting; Andrew Voltz, Associate in Arts; Xiandia Walls, CERT, Basic Nurse Assisting; Steviana Watie, CERT, Basic Nurse Assisting; Haley Wilke, AAS, Registered Nursing; Shaniqua Williams, Associate in Arts; Philip Wilson, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Sarah Womack, Associate in Science, Magna Cum Laude; Xingtian Wu, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Kadja Yattara B Mahamane, Associate in Science; Matthew Zamudio, Associate in Arts; William Zimmer, AAS, Diesel Power Technology; Cheyenne Izer, Associate in Science, Cum Laude 

Dixon: Martin West, AAS, Registered Nursing

Elgin: Jonathan Santoyo, AAS, Landscape Design & Nursery

Esmond: Leticia Swanson, AAS, Registered Nursing

Forest Park: Keith Dass, Associate in Arts

Freeport: Alicia Cooper, Associate in Science, Summa Cum Laude; Stephan Wiest, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Genoa: Nicholas Adamczyk, Associate in Science, Summa Cum Laude; Steven Baker, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Cody Beeman, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Kira Bensinger, AAS, Horticulture Floral Design, Magna Cum  Laude, CERT Greenhouse/Garden Center, With Distinction; Kayla Butz, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Kylie Dalby, Associate in Science; James Gavin, CERT, Certified Production Tech, w/ Distinction; Ryan Gehringer, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction; Palmer Gilbert, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction; Austin Gingerich, Associate in Science; Anthony Giorno, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Devin Guard, Associate in Arts, Cum Laude; Thomas Hansen, Associate in Science; Elizabeth Hanson, AA, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Laura Kohler, AAS, Registered Nursing; Andrew Mercado, Associate in Science; Federico Parra-Avila, Associate in Arts; Alyssa Peters, Associate in Science; Derrick Petruchuis, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Jacob Schweitzer, CERT, Computer Programming; Jamie Stage, AAS, Registered Nursing; Erin Stojan, AAS, Registered Nursing, Cum Laude

Glen Ellyn: Emma Stone, AAS, Registered Nursing, Associate in Science

Harvard: Gail Bough, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction

Homewood: Tessa Rozak, Associate in Science

Kingston:  Carrie Catherwood, CERT, Basic Nurse Assisting; Annie Ferguson, Associate in Arts, Cum Laude; Christina Fisher, AAS, Office Systems, Summa Cum Laude, CERT, Administrative Assistant, With Distinction, CERT, Application Specialist, With Distinction; Carmen Gary, Associate in Science; James Haberstich, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Hannah Hehn, Associate in Science; Riley Jenner, Associate in Science; Salvador Mercado, Associate in Science, Cum Laude; Dexter Wright, Associate in Science, Summa Cum Laude; Heather Bruyr, Associate in Science, Magna Cum Laude; Taylor Deaton, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction; Nicholas Doolittle, Associate in Science, Summa Cum Laude; Molly Freund, Associate in Science, Summa Cum Laude; Bianca Garcia, Associate in Arts; Timothy Hall, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/ Equipment Repair; Pam Phelps, Associate in Arts; Anthony Sheehan, Associate in Science; Alanna Sterling, AAS, Registered Nursing; Jeffrey Wruck, AAS, Electronics Technology, Cum Laude

Lake in the Hills: Ethan, Ridl, Associate in Science

Machesney Park: Danny Kaiser, AAS, Automotive Technology, Summa Cum Laude, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction

Malta: Peter Challand, Associate in Science, Summa Cum Laude; Olivia Hankins, Associate in Science, Magna Cum Laude; Irisa Hescott, Associate in Engineering Science, Cum Laude

Maple Park: Jon Mingl, AAS, Diesel Power Technology; Alexander Olson, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Marengo:  Belemino Andrade, AAS, Collision Repair Technology, Magna Cum Laude, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction; Andrew Driver, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction; Jess Stieneke, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Maywood: Tia Coleman, Associate in Arts

McHenry: Jordan Damisch, AAS, Registered Nursing

Mendota: Breanne Campbell, Associate in Science

Milwaukee: Ryan Griffin, CERT, Industrial Electricity

Monee: Kayla Dean, AAS, Registered Nursing

Monroe Center: Shelby Bruder, Associate in Science

Montgomery:  Jacob Mance, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Mount Morris: Colin Fleck, Associate in Engineering Science; Dylan Geesey, Associate in Science, Magna Cum Laude; Anibal  Peralta-Toledo, AAS, Automotive Technology, Cum Laude, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction; Alyssa Reichel, AAS, Diesel Power Technology; Felisha Toran, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude

Oregon: Ashley Buschek, Associate in Science; Dominic, Marchetti, Associate in Science, Magna Cum Laude; Abigail Martin, AAS, Horticulture Floral Design, Cum Laude; Hannah Miller, Associate in Science, Cum Laude; Anna Ring, Associate in Arts; Mason Tomash, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction

Paw Paw: Elizabeth Nicol,  CERT, Basic Nurse Assisting; William Zeman, Associate in Science, Magna Cum Laude

Plainfield:  Bridget Sabor, Associate in Arts

Plano: Dan Steininger, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Polo: Bailey Ukena, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Princeton: Eric Savage, Associate in Science, Summa Cum Laude

Rochelle: Megan Ackland, Associate in Science, Summa Cum Laude; Rachel Aldridge, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Veronica Avolio, Associate in Science, Magna Cum Laude; Jaycee Benson, CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting, With Distinction; Adam Bergeron, CERT, Basic Nurse Assisting; Nicholas Berry, CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction; Terry Bunger, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Alec Burgess, AA, Associate in Arts, Cum Laude; Erika Cabral, Associate in Science; Esdras Castillo, Associate in Science, Cum Laude; Meagen Crandall-Seeley, CERT, Basic Nurse Assisting; Luke Furman, Associate in Science; Katelyn Gabbard, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Yensy Garcia, Associate in Arts; Jimena Garcia-Escutia, Associate in Science; Mariela Godina, CERT, Automated Industrial Tech; Marissa Gonzalez, Associate in Arts; Micah Helgeson, CERT, Network Administration, With Distinction; Tiffani Johnson, Associate in Science; Nathan Keys, Associate in Science, Summa Cum Laude; Ahllam Khattab, Associate in Science; Danielle Lapp, Associate in Science; Trey Lodico, Associate in Arts, Cum Laude; Heather Malkmus, AAS, Computer-Aided Architectural Design, Cum Laude, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction; Miguel Monroy, Associate in Science, Cum Laude; Samuel Navejas, Associate in Science; Brianna Ochoa, Associate in Science, Magna Cum Laude; Bryce Papke, Associate in Engineering Science; Hailee Paul, AAS, Automotive Technology, Magna Cum Laude, CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction; Valerie Perkins, Associate in Arts, Cum Laude; Isaiah Ramos, Associate in Science; Cynthia Sweger, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction, CERT, Application Specialist, w/ Distinction; Brandon Wagner, CERT Industrial Electricity, With Distinction; Megan Williams, Associate in Arts; Victoria Rodriguez, AAS, Criminal Justice-Forensic Tech, Magna Cum Laude, CERT, Traffic Investigations, With Distinction, CERT, Law for Policing, With Distinction

Rock Falls: Francisco De La Cruz, AAS, Diesel Power Technology, Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Rockford: Marcus Brown, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Chukwuyem Ekhator, CERT, Basic Nurse Assisting; Richele Harmon, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude, AAS, Criminal Justice-Forensic Tech, Summa Cum Laude, CERT, Criminal Investigations, With Distinction, CERT, Crime Scene Processing, With Distinction, CERT, Criminal Justice Management, With Distinction, CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction, Brad Kane, AAS Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Kaya Obee, CERT, Floral Horticulture; Wyatt Roiger, AAS, Diesel Power Technology; Kevin Smith, AAS, Automotive Technology, Summa Cum Laude, CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction

Saint Charles: Andrew Holzapfel, AAS, Diesel Power Technology, Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Sandwich: Phillip Hensel, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Stephanie Johnson, AAS, Registered Nursing; Brock Kreiter, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction; Andrew Stone, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Shabbona: Harriet Cursio, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Jennifer Gaston, CERT, Basic Nurse Assisting; Nicole Johnson, Associate in Arts; Megan Johnston, CERT, Landscape Design/Plant Id; Elissa Rood, Associate in Arts; Holly Rood, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Alexandria Turner, Associate in Science, Magna Cum Laude; Steven Voris, CERT, Basic Welding Technology

Shannon: Brooklyn Stoner, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Skokie: Shanequa Allen-Burton, AAS, Registered Nursing

Steward: Lawton Beckman, AAS, Automotive Technology, Summa Cum Laude; Kourtney Ranken, AAS, Diesel Power Technology

Stillman Valley: Spencer Horn, AAS, Automotive Technology, Cum Laude, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction

Sycamore: Matthew Barry, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction; Tyler Barton, AAS, Registered Nursing, Associate in Science; Keegan Callahan, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Anna Cantrell, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Kendra Chaplin, AAS, Registered Nursing, Cum Laude, Associate in Science, Cum Laude; Samuel Gardner, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Adam Goodman, Associate in Engineering Science, Magna Cum Laude; Myrna Guerrero, AAS, Registered Nursing; Myrna Guerrero, Associate in Science; Melissa Gutierrez-Ortiz, Associate in Science, Magna Cum Laude; Nathaniel Haacker, Associate in Science; Devin Hanks, CERT, Basic Welding Technology; Lindsey Knoll, Associate in Arts; Katherine Koca, Associate in Science, Summa Cum Laude; Brittany Lane, Associate in Arts; Andrew Larsen, Associate in Science; Caleb Meyers, AAS, Paramedic, Cum Laude, CERT, Paramedic Certificate, With Distinction; Diane Miller, AAS, Office Systems, CERT, Administrative Assistant; Gina Miller, Associate in Science, Cum Laude; Nadia Morales, Associate in Science; Treyvor Ney, Associate in Arts; Andrew Novak, Associate in Science, Cum Laude; Mercedes Oviedo, CERT Basic Nurse Assisting; Sarah Pacuinas, AAS, Office Systems, Magna Cum Laude; Elliott Pritchett, Associate in Science; Rocco Quarto, Associate in Science; Phoebe Regnery, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Rose Reynolds, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Crystal Ritchey, CERT, Web Development, With Distinction; Nicholas Roquet, Associate in Science, Summa Cum Laude; Haley Sandin, Associate in Science; Claire Schroeder, Associate in Science; Alex Selig, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude; Spencer Siebeck, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Nicole Siuda, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Tanya Staggs, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Jacob Stelton, Associate in Science, Summa Cum Laude; Oscar Valenzuela, CERT, Automated Industrial Tech, With Distinction; Scott Wagley, CERT, Automated Industrial Tech; Benjamin Whipple, Associate in Science; Reilly Zak, CERT, Basic Nurse Assisting

Waterman: Tyler Beckman, CERT, EMT; Laura Collins, Associate in Science, Magna Cum Laude; Joshua Elliot, AAS, Electronics Technology; Bradley Gustello, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Joseph Kearns, CERT, EMT;  Shayla Koehler, AAS, Early Childhood Education, Summa Cum Laude;  Jennifer London, CERT, EMT; Kyle London, CERT, EMT; Tara Richardson, Associate in Arts

Williamstown: Andrew Nooncaster, Associate in Arts

Yorkville: Samantha Sury, AAS, Horticulture Greenhouse, Cum Laude, AAS, Horticulture Floral Design, Cum Laude

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.